Kültür Şube Müdürlüğü

(Kültür Şube Müdürlüğü)

Kültür Şube Müdürlüğü

     Üniversitemizde birçok sayıda Ulusal ve Uluslararası Konferans, Sempozyum, Seminer, Sergi, Toplantı, Konser, Çalıştay, Kongre, Tiyatro Gösterimi ve daha çeşitli kategorilerde etkinlikler düzenlenmektedir. Şube Müdürlüğümüze bağlı Öğrenci Kulüp ve Topluluklarının düzenlediği etkinliklerle ilgili salon tahsisi, afiş, davetiye ve daha birçok konuda destek sağlanmaktadır.

     Öğrencilerin kültürel ve sosyal alanda da kendilerini geliştirmek ve motivasyonlarını artırmak amacını güden bu proje kapsamında Üniversite dışından birçok akademisyen, ünlü yazar-şair ve sanatçı davet edilmiştir. Davet edilen misafirlerin ulaşım, konaklama ihtiyaçları konusunda destek sağlanarak yolluk - yevmiye giderlerinin üniversite tarafından karşılanması işlemleri gerçekleştirilmektedir. Resmi törenler, özel gün ve haftalarla ilgili faaliyetler organize edilerek, etkinliklerin üniversite bünyesinde duyurulması sağlanmaktadır.

     Erciyes Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gerek kurum içi(Fakülte, Yüksekokul ve Birimler) gerekse kurum dışı etkinliklerine de yer vererek ev sahipliği yapmakta; kermes, ücretsiz seminerler ve tiyatro oyunları ve daha birçok sosyal-kültürel faaliyetle, öğrencileri ve kayseri halkını buluşturmaktadır.

     Her yıl Mayıs ayında Üniversitemizin Mariana Molu Anfi Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen Öğrenci Bahar Şenliği büyük bir coşku ve heyecanla kutlanmaktadır. Şenlikte Türkiye’nin ünlü sanatçılarıyla beraber sosyal, kültürel ve birçok faaliyetlerle öğrenciler bir yılın yorgunluğunu atarak final sınavlarına yüksek moralle hazırlanmaları sağlanmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenciler ve Kayseri halkının da katılımıyla şenlik bir festival havasında kutlanmaktadır.

Sabancı Kültür Sitesi

Konferans Salonu: Kayserili hayırsever iş adamı SABANCI VAKFI tarafında yaptırılarak Üniversitemize bağışlanan Sabancı Kültür Merkezi, 1986 yılından bu yana hizmet vermektedir. Üniversitemizde düzenlenen sosyal ve kültürel faaliyetlerin merkezi konumundaki binada kongre salonu, sergi salonu bulunmaktadır.

Kongre Salonu: Üniversitemizde düzenlenen konferans, panel, sempozyum, kongre, tiyatro, ve konserler yapılmaktadır. Bu tür faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli profesyonel ses ve ışık düzeni, çift projeksiyon cihazı ve perdesi, 2 adet sahne perdesi,  2 adet barkovizyon  ve gerekli ses sistemi mevcut olup, salonumuzda toplam 424 kişilik koltuk kapasitesi vardır.

Sergi Salonu: Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi ile Güzel Sanatlar Bölümü'nde çalışmalarını sürdüren öğretim görevlileri ve öğrencilerin eserleri ile üniversitemiz dışından gelen sanatçıların çalışmaları sergilenmektedir. Bütün bir yıl boyunca sanat çalışmalarına ev sahipliği yapan salonumuz 450 metrekare alana sahip olup, 70 pano alabilecek kapasitededir.

Marianne Molu Anfisi

Kampüs içinde bulunan, hayırsever işadamı Dr. Sait Molu tarafından yaptırılarak üniversitemize bağışlanan Anfide üniversitemizin öğrenci bahar şenlikleri, yaz konserleri, ve açık hava etkinlikleri düzenlenmektedir.

Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı

    Üniversitemiz öğrencilerinin ders saatleri dışında kalan zamanlarını kendi düşünsel faaliyetleriyle olan uğraşlarını gerçekleştirebilmeleri için, çeşitli faaliyetlerin yapılabilmesi bakımından kulüp veya topluluk oluşumu, ihtiyaç duyulan mekân, malzeme, araç ve gereç taleplerinin temin edilebilmesi, bilimsel sosyal ve teknik gezi faaliyetlerine katılımlarının sağlanması, öğrencilerin üniversitelerarası etkinliklere katılabilmeleri için gerekli maddi desteğin sağlanması, alanlarında ünlü bilim insanı, yazar, sanatçı ve eğitim uzmanlarının konferans ve seminerlere davet edilmesi esnasında ihtiyaç duyulan desteğin kurum imkânlarıyla karşılanması, öğrencilerimizin bilimsel, sosyal ve teknik gezi faaliyetleri, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerde bulunmalarına destek sağlamak amacıyla Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımıza bağlı olarak çalışan bir birimdir. Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı bünyesinde faaliyet göstermek üzere üniversitemiz öğrencileri tarafından oluşturulmuş 10 platform çatısı altında kurulmuş olan toplam 150 kulüp ve topluluk bulunmaktadır.