Genel Bilgiler
 
 
 
 
Yemekhaneler Şube Müdürlüğü
 
 
            Üniversitemiz akademik ve idari personele öğle yemeği hizmetinin verildiği merkez personel yemekhanesinde 2 salon, öğrenci merkez yemekhanesinde 1 salon olmak üzere toplam 3 salonda öğle yemeği hizmeti verilmektedir. Bu salonlardan aynı anda 894 kişi yararlanmaktadır.Ayrıca merkez personel yemekhanesinde Üniversitemiz bünyesinde düzenlenen Sempozyum, Panel, konferans vb. çeşitli etkinliklerde kullanılmak üzere tasarlanmış çok amaçlı 2 ayrı salonda 268 kişiye aynı anda hizmet veren yemek salonları vardır.
 
           Personel yemekhanelerinde Günlük ortalama 1500-2000 kişiye öğle hizmeti verilmekte bu hizmetler 41 personel ile yürütülmektedir . Ayrıca üniverstemize baglanan 15 Temmuz yerleşkesinde günlük olarak ortalama 100 personel 800 ile 1000 öğrenciye yemek hizmeti sunulmakta olup 9 personel ile söz konusu hizmetler yürütülmektedir.
 
 
Üniversitemiz merkez öğrenci yemekhanesinde 4 salon ve merkez personel yemekhanesinde 2 salon olmak üzere toplam 6 salonda aynı anda 1928 kişiye hizmet verilebilmektedir .Öğrenci yemekhanelerinde günlük ortalama 5000-6000 öğrenci yemek hizmetinden faydalanmaktadır. 19 Eylül 2011 tarihinden itibaren üniversitemiz kampüs içinde öğrenci yemekhanelerinde öğle ve akşam yemeği hazırlama, dağıtım ve sonrası hizmetleri, Üniversitemiz tarafından 52 personelle yürütülmektedir.
 
Develi Seyrani kampüsünde bulunan fakülte ve yüksekokullarda öğle yemeği hizmeti yemek alımı ve sonrası hizmeti ile yeni açılan kongre binasında bulunan yemek salonunda yürütülmektedir. 
 
Tomarza Meslek Yüksek Okulunda 10 personel 50 ögrenciye  yemek satın alması hizmeti yapılmaktadır.
 
  Öğrenci Yemekhanesi
 
1- Merkez Öğrenci Yemekhanesi ( 4 Adet Yemek Salonu )
2- Merkez Yeni Yemekhane 1 Nolu Yemek Salonu ( Zemin kat )
3- Merkez Yeni Yemekhane 2 Nolu Yemek Salonu ( 1. Kat )
4- Develi Seyrani Kampüsü Öğrenci Yemek Salonu
5- Tomarza Kampüsü Öğrenci Yemek Salonu
Olmak üzere 4 merkezde 8 adet salonda yemek hizmeti verilmektedir