KÜLTÜR HİZMETLERİ
Üniversitemizde birçok sayıda Ulusal ve Uluslararası Konferans, Sempozyum, Seminer, Sergi, Toplantı, Konser, Çalıştay, Kongre, Tiyatro Gösterimi ve daha çeşitli kategorilerde etkinlikler düzenlenmektedir. Şube Müdürlüğümüze bağlı Öğrenci Kulüp ve Topluluklarının düzenlediği etkinliklerle ilgili salon tahsisi, afiş, davetiye ve daha birçok konuda destek sağlanmaktadır.
 2012 yılından itibaren Kültür-Sanat Komisyonunca planlanan ve Kültür Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen birçok kültürel ve sanatsal etkinlik gerçekleşmiştir.    
Öğrencilerin kültürel ve sosyal alanda da kendilerini geliştirmek ve motivasyonlarını artırmak amacını güden bu proje kapsamında Üniversite dışından birçok akademisyen, ünlü yazar-şair ve sanatçı davet edilmiştir. Davet edilen misafirlerin ulaşım, konaklama ihtiyaçları konusunda destek sağlanarak yolluk - yevmiye giderlerinin üniversite tarafından karşılanması işlemleri gerçekleştirilmektedir.
Resmi törenler, özel gün ve haftalarla ilgili faaliyetler organize edilerek, etkinliklerin üniversite bünyesinde duyurulması sağlanmaktadır.
Erciyes Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gerek kurum içi(Fakülte, Yüksekokul ve Birimler) gerekse kurum dışı etkinliklerine de yer vererek ev sahipliği yapmakta; kermes, ücretsiz seminerler ve tiyatro oyunları ve daha birçok sosyal-kültürel faaliyetle, öğrencileri ve kayseri halkını buluşturmaktadır.
Her yıl Mayıs ayında Üniversitemizin Marianne Molu Anfi Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen Öğrenci Bahar Şenliği büyük bir coşku ve heyecanla kutlanmaktadır. Şenlikte Türkiye’nin ünlü sanatçılarıyla beraber sosyal, kültürel ve birçok faaliyetlerle öğrenciler bir yılın yorgunluğunu atarak final sınavlarına yüksek moralle hazırlanmaları  sağlanmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenciler ve Kayseri halkının da katılımıyla şenlik bir festival havasında kutlanmaktadır.

Kültür Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren birimler aşağıda belirtilmiştir

Sabancı Kültür Sitesi
 
Konferans Salonu:

Kayserili hayırsever iş adamı SABANCI  VAKFI tarafında yaptırılarak Üniversitemize bağışlanan Sabancı Kültür Merkezi, 1986 yılından bu yana  hizmet vermektedir. Üniversitemizde düzenlenen sosyal ve kültürel faaliyetlerin merkezi konumundaki binada kongre salonu, sergi salonu ve kafeterya salonu bulunmaktadır. 
Kongre Salonu: 
      • Üniversitemizde düzenlenen konferans, panel, sempozyum, kongre, tiyatro, ve konserler 

yapılmaktadır. Bu tür faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli profesyonel ses ve ışık düzeni, çift projeksiyon cihazı ve perdesi, 2 adet sahne perdesi, DVD oynatıcı, VHS Kaset Çalar mevcut olup, salonumuzda toplam 424 kişilik koltuk kapasitesi vardır. 
 
Sergi Salonu: 
      
• Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi ile Güzel Sanatlar Bölümü'nde çalışmalarını sürdüren öğretim görevlileri ve öğrencilerin eserleri ile üniversitemiz dışından gelen sanatçıların çalışmaları sergilenmektedir. Bütün bir yıl boyunca sanat çalışmalarına ev sahipliği yapan salonumuz 450 metrekare alana sahip olup, 70 pano alabilecek kapasitededir.
 
Marianne Molu Anfisi
Kampüs içinde bulunan, hayırsever işadamı Dr. Sait Molu tarafından yaptırılarak üniversitemize bağışlanan Anfide üniversitemizin öğrenci bahar şenlikleri, yaz konserleri, ve açık hava etkinlikleri düzenlenmektedir.
 
 
Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı
 
Üniversitemiz öğrencilerinin ders saatleri dışında kalan zamanlarında kendi düşünsel faaliyetleriyle olan uğraşlarını gerçekleştirebilmeleri için, tüm faaliyetlerin yapılabilmesi bakımından kulüp veya topluluk oluşumu,  ihtiyaç duyulan mekân, malzeme, araç ve gereç taleplerinin temin edilmesi, bilimsel ve sosyal teknik gezi faaliyetlere katılımlar için maddi desteğin sağlanması, Öğrencilerin üniversitelerarası etkinliklere katılabilmeleri için gerekli yolluk-yevmiye ve maddi desteğin sağlanması, alanında ünlü bilim insanı yazar, sanatçı ve eğitim uzmanlarının davet edilmesi esnasında ihtiyaç duyulan desteğin kurum imkânlarıyla sağlanması, öğrencilerimizin bilimsel, sosyal, teknik gezi faaliyetleri,  kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerinde bulunmalarını sağlamak amacıyla Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımıza   bağlı olarak çalışan bir birimdir.
Öğrenci faaliyetleri Komisyonu ile faaliyetleri sürdüren öğrencilerimiz tarafından oluşturulmuş 10 platform ile toplam 126 kulüp ve topluluk bulunmaktadır.