Genel Bilgiler

Kültür Şube Müdürlüğü

          Üniversitemizde birçok sayıda Ulusal ve Uluslararası Konferans, Sempozyum, Seminer, Sergi, Toplantı, Konser, Çalıştay, Kongre, Tiyatro Gösterimi ve daha çeşitli kategorilerde etkinlikler düzenlenmektedir. Şube Müdürlüğümüze bağlı Öğrenci Kulüp ve Topluluklarının düzenlediği etkinliklerle ilgili salon tahsisi, afiş, davetiye ve daha birçok konuda destek sağlanmaktadır.
 2012 yılından itibaren Kültür-Sanat Komisyonunca planlanan ve Kültür Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen birçok kültürel ve sanatsal etkinlik gerçekleşmiştir.    
       Öğrencilerin kültürel ve sosyal alanda da kendilerini geliştirmek ve motivasyonlarını artırmak amacını güden bu proje kapsamında Üniversite dışından birçok akademisyen, ünlü yazar-şair ve sanatçı davet edilmiştir. Davet edilen misafirlerin ulaşım, konaklama ihtiyaçları konusunda destek sağlanarak yolluk - yevmiye giderlerinin üniversite tarafından karşılanması işlemleri gerçekleştirilmektedir.
Resmi törenler, özel gün ve haftalarla ilgili faaliyetler organize edilerek, etkinliklerin üniversite bünyesinde duyurulması sağlanmaktadır.
Erciyes Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gerek kurum içi (Fakülte, Yüksekokul ve Birimler) gerekse kurum dışı etkinliklerine de yer vererek ev sahipliği yapmakta; kermes, ücretsiz seminerler ve tiyatro oyunları ve daha birçok sosyal-kültürel faaliyetle, öğrencileri ve kayseri halkını buluşturmaktadır.
        Her yıl Mayıs ayında Üniversitemizin Marianne Molu Anfi Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen Öğrenci Bahar Şenliği büyük bir coşku ve heyecanla kutlanmaktadır. Şenlikte Türkiye’nin ünlü sanatçılarıyla beraber sosyal, kültürel ve birçok faaliyetlerle öğrenciler bir yılın yorgunluğunu atarak final sınavlarına yüksek moralle hazırlanmaları  sağlanmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenciler ve Kayseri halkının da katılımıyla şenlik bir festival havasında kutlanmaktadır.

Kültür Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren birimler aşağıda belirtilmiştir

Sabancı Kültür Sitesi
 
Konferans Salonu:

Kayserili hayırsever iş adamı SABANCI  VAKFI tarafında yaptırılarak Üniversitemize bağışlanan Sabancı Kültür Merkezi, 1986 yılından bu yana  hizmet vermektedir. Üniversitemizde düzenlenen sosyal ve kültürel faaliyetlerin merkezi konumundaki binada kongre salonu, sergi salonu ve kafeterya salonu bulunmaktadır. 
Kongre Salonu: 
      Üniversitemizde düzenlenen konferans, panel, sempozyum, kongre, tiyatro, ve konserler 

yapılmaktadır. Bu tür faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli profesyonel ses ve ışık düzeni, çift projeksiyon cihazı ve perdesi, 2 adet sahne perdesi, DVD oynatıcı, VHS Kaset Çalar mevcut olup, salonumuzda toplam 424 kişilik koltuk kapasitesi vardır. 
 
Sergi Salonu: 
      
      Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi ile Güzel Sanatlar Bölümü'nde çalışmalarını sürdüren öğretim görevlileri ve öğrencilerin eserleri ile üniversitemiz dışından gelen sanatçıların çalışmaları sergilenmektedir. Bütün bir yıl boyunca sanat çalışmalarına ev sahipliği yapan salonumuz 450 metrekare alana sahip olup, 70 pano alabilecek kapasitededir.
 
Marianne Molu Anfisi
Kampüs içinde bulunan, hayırsever işadamı Dr. Sait Molu tarafından yaptırılarak üniversitemize bağışlanan Anfide üniversitemizin öğrenci bahar şenlikleri, yaz konserleri, ve açık hava etkinlikleri düzenlenmektedir.
 
15 Temmuz Kongre Merkezi
2016 Yılı için de üniversitemize bağlanan 15 Temmuz Kongre ve kültür merkezi  toplam 2.920 ve 3 katlıdır. İçerisinde kongre merkezi, küçük ebatlarda iki adet salon ve fuaye alanı bulunmaktadır.
Kongre Salonu: 
      • Üniversitemizde düzenlenen faaliyetler çerçevesinde; konferans, panel, sempozyum, kongre, tiyatro, ve konserler yapılmaktadır. Bu tür faaliyetlerin sağlık bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli profesyonel ses ve ışık düzeni, üç projeksiyon cihazı ve perdesi, 2 adet sahne perdesi, Bluray DVD oynatıcısı mevcut olup salonumuzun toplam 810 kişilik koltuk kapasitesi vardır.
Küçük salonlar:
        Gerekli ses sistemi, bir projeksiyon cihazı ve perdesi mevcut olup salonların 100 er kişilik koltuk kapasitesi vardır.
 
 
Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı
 
      Üniversitemiz öğrencilerinin ders saatleri dışında kalan zamanlarını kendi düşünsel faaliyetleriyle olan uğraşlarını gerçekleştirebilmeleri için, çeşitli faaliyetlerin yapılabilmesi bakımından kulüp veya topluluk oluşumu,  ihtiyaç duyulan mekân, malzeme, araç ve gereç taleplerinin temin edilebilmesi, bilimsel sosyal ve teknik gezi faaliyetlerine katılımlarının sağlanması,  öğrencilerin üniversitelerarası etkinliklere katılabilmeleri için gerekli maddi desteğin sağlanması, alanlarında ünlü bilim insanı, yazar, sanatçı ve eğitim uzmanlarının konferans ve seminerlere davet edilmesi esnasında ihtiyaç duyulan desteğin kurum imkânlarıyla karşılanması, öğrencilerimizin bilimsel, sosyal ve teknik gezi faaliyetleri,  kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerde bulunmalarına destek sağlamak amacıyla Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığımıza  bağlı olarak çalışan bir birimdir.
      Öğrenci Faaliyetleri Komisyon Başkanlığı bünyesinde faaliyet göstermek üzere üniversitemiz öğrencileri tarafından oluşturulmuş 10 platform çatısı altında kurulmuş olan toplam 141 kulüp ve topluluk bulunmaktadır.